سیلندر چیست و چیدمان سیلندر خودرو

یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات موتور  احتراقی که وظیفه آن نگهداری و برقراری ارتباط قطعات مختلف را بر عهده دارد  . در حقیقت میتوان گفت پیشرانه خودرو از سه بخش اصلی سیلندر ، سر  سیلندر  و کارتر تشکیل شده است ؛ در نظر داشته باشید  که فرایند انفجار سوخت در سیلندر  ( Cylinder  ) انجام شده و در نتیجه حرکت ماشین شروع می شود .

سیلندر

 

تعریف دیگر سیلندر

به عبارتی میتوان گفت سیلندر اتومبیل محلی برای نصب قطعات داخلی موتور  همچون میل لنگ ، رینگ پیستون ، شاتور ، منیفولد گاز ، کارتر ، سر سیلندر و دیگر قطعات می باشد . برای حساسیت بالای سیلندر ؛ جنسی که برای ساخت این قطعه استفاده می شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . چرا که باید در مواجه با دماهای بالا و یا حتی پایین ، آسیبی به آن وارد نشود . البته ناگفته نماند به علت اینکه جذب گرما توسط سیلندر بر روی دیگر بخش ها هم که روی آن قرار دارد تاثیر بیشتری دارد ؛ در اکثر مواقع از چدن و یا آلومینیوم در ساخت آن استفاده میشود .

تعریف کلی تر سیلندر خودرو

سیلندر اتومبیل در اکثر مواقع به صورت یک استوانه در پیشرانه تعبیه می‌شود تا فضای لازم را جهت حرکت های پیستون را تامین کند . در هر موتوری ، حداقل از یک سیلندر  استفاده شده است ؛ ولی در صورتی که  تعداد آن‌ها بیشتر شده باشد ، باید از یک عدد بلوک به عنوان محفظه کلی برای تمام آنها استفاده شود .

در ادامه چند نوع از چیدمان های سیلندر را باهم بررسی خواهیم کرد .

چیدمان سیلندر خودرو 

تمامی سیلندر ها  از لحاظ ظاهری ، کاربردی ، تامین سرعت ، شکل آرایشی و قدرت به یک شکل نمی باشند  و به همین سبب ، آن‌ ها نسبت به هم متفاوت می باشند .

آرایش خطی :

این مدل چیدمان ، اولین آرایشی می باشد  که در تولید اتومبیل های  جهان استفاده شده است . تمامی سیلندر هایی که در این نوع استفاده شده است ،  دقیقا  در یک خط صاف بر روی یک بلوک ، پشت سر هم ردیف هستند  که این امر تعمیر آن ها  را به عبارتی راحت تر می‌ کند .

موتور هایی که به این نوع سیلندر ها مجهز می باشند ، تمرکز بیشتری روی قدرت دارند در حالی که برخی از موتور هایی که مجهز به این نوع سیلندر نیستند تمرکز اصلی آنها روی سرعت میباشد .

آرایش V  :

قرار گیری بلوک ها به صورت V  و یا مدل خورجینی به این صورت میباشد که سیلندر ها در دو ردیف روبروی هم قرار میگیرند تا زاویه ای شبیه حرف  V را تشکیل دهند ؛ پیشرانه هایی که به این نوع چیدمان مجهز هستند بسیار سرعتی بوده و از قدرت اسب بخار زیاد و گشتاور بسیار بالایی برخوردار هستند .

آرایش خطی زاویه دار :

در این مدل چیدمان که شبهات بسیار زیادی به چیدمان آرایش خطی دارد و تنها تفاوت آن با چیدمان خطی این است که دورگیری بهتر ی آن دارد ؛ همچنین در نظر داشته باشید که زاویه بلوک سیلندر  اتومبیل به اندازه 15 تا 60 درجه می باشد .

جهت مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.